Huvud Konst Christie's har uppdaterat sina auktionskategorier till 1900- och 21-talet

Christie's har uppdaterat sina auktionskategorier till 1900- och 21-talet

Vilken Film Ska Jag Se?

Christies nya auktionskategorier representerar en förändring i hur konst identifieras.Christie's

new york på 1980-talet

Auktionshus har fått otroliga uppskakningar nyligen: Christie's lyckades i sin första senaste försäljning av NFT-konst sälja 69 346 250 $ för Beeples Everydays - De första 500 dagarna, och i allmänhet har auktionshus upplevt kvantskift medan de försökte anpassa sig till de endast digitala begränsningar nödvändigt av pandemin. Med tanke på dessa enorma skift på inte så kort tid är det vettigt att stora auktionshus skulle tänka om hur de går igenom saker, och det är precis vad Christies verkar göra. Den här veckan stod det klart att för Christies kommande auktioner i maj skulle stora förändringar vara på plats: det som Christie formellt kallade för impressionistiska och moderna auktioner efter samtiden kommer nu att falla under kategorierna Konst från 1900-talet och konst från 2000-talet.

Detta indikerar en enorm förändring i hur konst talas om och karaktäriseras, särskilt om andra auktionshus följer Christies ledning och överger kategorierna impressionistiska och moderna och efterkrigstid och samtida. Medan Sotheby inte omedelbart returnerade Bragancas begäran om kommentarer, är det tydligt att andra auktionshus säkert kommer att bli fascinerade av förändringen. Christies sätt att göra saker kan låta som att det klumpar ihop en massa olika stilar tillsammans, men tittat på ett annat sätt, namnändringen kommer ut som ren och stilistisk genom att den indikerar en före och efter.

Christie's, vi omfamnar andan av evolution och revolution, och förskjuter vårt sätt att presentera konsten från 20: e och 21: a århundradet för att återspegla en ny dag, sa Alexander Rotter, nu ordförande för 20 & 21-talets konst vid Christie's. i ett påstående. Denna tid av omvälvningar har haft en enorm inverkan på konstvärlden. Det har påverkat konstens natur som skapas idag och har förändrat vår förståelse för konsten från det förflutna. Det här nya formatet gör att vi kan föra vårt nya hittade perspektiv framåt på marknaden på ett spännande och dynamiskt sätt.

Artiklar Som Du Kanske Gillar :