Huvud Konst Alice Cooper auktionerar bort en Andy Warhol silkscreen han glömde bort i flera år

Alice Cooper auktionerar bort en Andy Warhol silkscreen han glömde bort i flera år

Vilken Film Ska Jag Se?

Alice Cooper med Liten elektrisk stol , hans silkscreen förmodligen av Andy Warhol.12 Nyheter / YouTube

När det gäller högprofilerade vänskap eller till och med högprofilerade bekanta, den frisson som passerade mellan Alice Cooper och Andy Warhol när båda testade de höga poängen i sina egna krafter borde inte gå obemärkt. Tillbaka i 2017 påminde Cooper, efter att ha uppenbarligen glömt det i flera år i taget, att han hade en Andy Warhol-duk i lagring som han skulle ha 1974 . Nu planerar Cooper tydligen att auktionera ut konstverket med titeln Little Electric Chair, i oktober via Arizona konsthandlare Larsen Gallery. Liten elektrisk stol värderas till mellan 2,5 och 4,5 miljoner dollar.

Som berättelsen går, när Cooper var turné på 1970-talet , han använde en verklig elektrisk stol som en del av sin makabra scenpersonal. Med tanke på detta köpte Cindy Langa, hans flickvän vid den tiden, Warhol-biten för totalt $ 2500. Därefter rullade Cooper upp konstverket, lade det i en lagringsanläggning i Los Angeles och fortsatte att glömma det de närmaste åren. Det är synd att han glömde bort det, för Liten elektrisk stol är ett särskilt mörkt exempel på Warholian-perspektivet, om det verkligen är äkta. Dukens blodröda nyans ökar bara atmosfären.

Med tanke på det faktum att den förmodade Warhol är osignerad, anlitade Cooper konsthandlaren Richard Polsky för att autentisera den. Det faktum att den 22-till-28-tums silkscreen auktioneras ut i Arizona är ovanligt, med tanke på berömmelsen för den förmodade författaren, men som Artnews pekar ut , Cooper: s blivande Warhol kan inte granskas av Warhols egendom. Det beror på att autentiseringsbrädet för Andy Warhol Foundation upplöstes 2011. Så alla potentiella köpare av Cooper Warhol måste bara lita på rockerns påstående att stycket är äkta.

Artiklar Som Du Kanske Gillar :