Huvud Livsstil Coach firar 75-årsjubileum med en vintage-auktion

Coach firar 75-årsjubileum med en vintage-auktion

Vilken Film Ska Jag Se?

Några av Coach-väskorna på auktion.Tränare

Letar du efter en ny fallväska, men en som är mer än bara en vacker armbit? Coach har bara väskan åt dig. De har faktiskt 48 olika, som alla skapades för att fira arvsmärkets 75: e år i branschen och kommer att vara auktioneras bort från 19 till 28 oktober.

Naturligtvis hyllar sortimentet historien om denna allamerikanska etikett, med en massa originella silhuetter som efterfrågades, autentiserades och sedan sprang upp av verkställande direktör Stuart Vevers. De återupplivade stilarna inkluderar den slumriga Duffle-toten, den ryttinspirerade sadelväskan och den bedårande miniatyren Dinky, som alla designades först i början av 1970-talet. Göra dessa väskor extremt Instagram-värdiga, Vevers har uppdaterat dem med handutsmyckningar som dubbar, lappar och, naturligtvis, fransar. Zoë Kravitz design.Courtesy Coach

binära optioner mäklare i usa

Elva av dessa exklusiva stilar skapades med Vevers kändisvänner i åtanke. De Lena Dunham är en svart läder tote som kryper med Coach's maskot (en dinosaurie som heter Rexy), Zoë Kravitz design är skogsgrön och tungt besatt, med en hälsosam dos av fransar, medan Debbie Harrys version har en lapp som hyllar hennes röda läppar. Andra kändisar med väska design inkluderar Kate Bosworth , Dree Hemingway och Chloë Grace Moretz . Några av väskorna kommer med ett roligt tillägg, som Damian Lillard's , som kommer med en signerad basket och Gary Baseman's, som kommer med inramat arbete från konstnären.

Startbudet för dessa celeb-väskor är $ 1 000, men de med extra godsaker är mycket mer; fotograf Joel Sternfeld's limegrön plånbok och koordinerande foto (som är undertecknat) börjar på $ 7500. Denna väska kommer med en inbjudan till Coachs nästa modevisning.Courtesy Coach

Det finns verkligen en väska i denna kollektion för alla. Disney-älskare kommer att uppskatta plånböckerna med Mickey , Dumbo eller Bambi , som alla har handmålats av en riktig Disney-konstnär. Andra plånböcker har möjlighet att besök Coach-arkiven, en inbjudan till märkes nästa modevisning , en pyntad jacka och som gammal ut Apollo tröja från kollektionen hösten 2014 .

Coach kommer inte bara att sälja intäkterna från denna auktion, eftersom de har lovat att donera de första 50 000 $ i försäljning till The Costume Institute på Metropolitan Museum of Art. Centret arbetar med att bevara modehistoria, så den här välgörenhetsslipsen är inte bara snygg, men den är också relevant. Disney designar.Courtesy Coach

bästa cbd-olja för depression

Detta var ett mycket personligt projekt för mig - många som gav sin tid och kärlek till det är vänner vi har samarbetat med sedan jag gick medTränare- så det kändes som familj. Jag är så glad att kunna stödja saken för modestipendier och bevarande genom att firaTränare'S eget arv och hantverk med dessa uppfinningsrika, unika bitar, sa Vevers i ett uttalande.

Artiklar Som Du Kanske Gillar :